"Uluslararası ilişkiler kişiye, istediği alanda ilerleyecek bir temel kazandırır"

2 thoughts on “"Uluslararası ilişkiler kişiye, istediği alanda ilerleyecek bir temel kazandırır"”

 1. Hocam merhaba,öncelikle bu blog biz uluslaraarsı ilişkiler öğrencilerine çok faydalı olmakta,bunun adına size teşekkür ederim ,gelecek yazılarınızı bekliyorum.Ben de size nette okuyup da altına imzamı attığım bir yazıyı paylaşıyorum ,yazının tamamı bana ait değildir,ancak paylaşmak da fayda var:

  adı “türk tipi iibf öğrencisi” sayesinde biraz lekelenen bölümüm.

  türk tipi iibf öğrencisi nedir, ne değildir onu birazdan anlatırım. ben bölümle ilgili, biraz da bazı sözlüklerde yazdıklarımı tekrar ederek konuşmak istiyorum.

  bildik bir ifade ama yazmakta fayda var. uluslararası ilişkiler bölümü size meslek kazandırmaz. bu hem bir avantaj, hem de dezavantajdır. buna da ileride değineceğim, konu dağılmasın. ne diyordum? meslek kazandırmaz. zira uli bölümünün amacı türk dışişlerine bürokrat yetiştirmek değildir. eğer öyle olsaydı polis akademisi gibi bir hüviyeti olması gerekirdi bu bölümlerin. neyse…
  bu bölümün amacı tıpkı sosyoloji, tıpkı dil edebiyat ve kültür, tıpkı tarih, tıpkı felsefe, tıpkı siyaset bilimi, tıpkı sanat tarihi gibi bölümlerle birlikte “entelektüel” yetiştirmektir.
  ve aslında bölüm ile ilgili sorun da bundan ve yukarıda bahsettiğim “türk tipi iibf öğrencisinden” kaynaklanır.

  nedir bu türk tipi iibf öğrencisi? özetle iibf bölümlerine, bu bölümler “ideali” olduğu için değil; puanı yettiği için gelen öğrencidir. aslına bakılırsa çoğunun ideali gibi görünen “hukuk fakültesi” de idealleri değildir.- en azından ben “ideallerini”, hangi işin çok para kazandırdığına göre şekillendirenleri idealist bulmuyorum.

  kazın ayağına gelelim. özet isteyen varsa bölümde, derslerde öğrendikleriniz sizi “uluslararası ilişkiler uzmanı” yapmaya ve size iş buldurmaya yetmez.
  örneklendirelim mi? hemen.

  uli öğrencileri sadece dış politika ile alakalı olamazlar. iç politika da, bir uli öğrencisinin, kamu yönetimciler kadar olmasa da hakim olması gereken bir alandır.
  peki osmanlı devleti tarihi ve özellikle tanzimat, tanzimat'ın türk toplumuna yansımaları -elbette bir tarihçi kadar değil- bilinmiyorsa türkiye'nin kuruluşu, türk modernleşmesi kısacası türk siyasal hayatı nasıl yorumlanabilir? yorumlanamaz, yorumlanırsa da çok sağlıklı olmaz. ve bu konuda öğrenilecekler sadece okuldan beklenirse, pek ilerleme de sağlanamaz.
  benzer örnekler dış politika için de verilebilir, ilk aklıma geleni yazdım.

  ya da bırakalım politikayı. özel sektörde çalışmak isteyen; bankacı, ticaret firmasında çalışan olmak isteyen arkadaşlara bir bakalım.
  acaba işlerine çok lazım olan mikro-makro iktisat, muhasebe gibi derslerle ne kadar ilgileniyorlar? buna ne kadar çalışıyorlar da karşılığını alamadıklarını iddia ediyorlar?
  bırakın çalışmayı, özel sektörde hangi lisanslarla ne gibi fırsatlar elde edebileceğini bilenlerin sayısı o kadar az ki…

  örneklerle de açıkladım. türk tipi iibf öğrencisi -hepsi değil kesinlikle- ideali bu olmayan, okumayı sevmeyen binlerce gençten mürekkeptir ne yazık ki. ve bunun sonucunda birçoğu mezun oldukları vakit süzgeçte kalırlar.
  bunun sorumlusu olarak ise bölümü suçlarlar.

  ancak bu bölümün yetiştirdiği birçok değerli isme bakmayı akıllarından bile geçirmezler. zira bunu yaparlarsa asıl kabahatin kendilerinde olduğunu görürler ve insanın bir şeyi kendine itiraf etmesi, itirafların en zorudur.

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s