UAİ hakkında sık sorulan sorular ve cevaplar Vol.1

11 thoughts on “UAİ hakkında sık sorulan sorular ve cevaplar Vol.1”

 1. ya bn fen lisesi örencisiyim ama uluslararası ilişkiler okyup diplomat olmk istiyorm da yeni sınav sistemnde eşt ağırlktan grcem snava yalnız uluslar arası ilşkilerde meslekler nasl açıkta kalma oluyo mu blmiorm ve herkes diplomat olamazsın sürünürsün diyo doru mu??

 2. mert selam,

  uai'den mezun olanlar için çok çeşitli meslek dalları var. daha önce de yazmıştım, üniversite yaşamında aldığın dersler, sosyal aktivitelerin vs. hepsi ileride yapacağın mesleği yakından ilgilendiriyor.

  örneğin diplomat olmaktan bahsetmişsin.

  Diplomat olmak dışişleri bakanlığı meslek memuru olmak demek. bunun için uai okumak büyük bir avantaj. ama tek başına elbette yeterli değil. hem okul derslerinin iyi olması, hem yabancı dil konusunda iyi olman, hem de sosyal olman önemli.

  meslek memurluğu için dışişleri bakanlığının sınavlarına girmelisin. yazılı ve sözlü (yabancı dilde) uzmanlık sınavlarından geçiyorsun. bunun öncesinde bir de çeviri sınavları oluyor (ingilizce ve bir de seçtiysen başka bir yabancı dilde). sözlü sınavda da sana dış politikadan ekonomiye, hukuktan genel kültüre sorular soruluyor ve jüri karşısında bunları cevaplıyorsun.

  elbette stresli ve çok zorlu bir sınav. ama imkansız değil.
  hele çok istiyorsan hiç de zor değil.

  önemli olan üni.ye başladıktan sonra dışişleri bakanlığının askeri hiyerarşisine ve disiplinli iş yaşamına dahil olmak konusundaki kararının ne derece taze kalacağı.

  umarım istediğin olur.

  örneğin

 3. çok teşkr,,ztn onlarn hpsni araştrdm
  inglzcem çok ktü olmsna ramen düzelttm ve baya da araştrdm yabancı dil, kişileri ikna edebilme yeteneği,ekonomiyle ilgilenme,güncel haberlerle ilgilenme,tarih bilgisi gibi kişisel özellkleri taşıyorum çok da istiyorm ama bu işler biraz torpile baktığı için korkuyorum yoksa o sözlü sınavı yazılı sınavı çevrmeleri çoktan düşündüm bn ama bi de açkta kalmak var torpil olmaynca kötü bi memur olmak da var..

 4. eğer bütün bu sürecin bilincindeysen kesinlikle korkmamalısın. torpil dedikoduları hem özel sektör hem de kamu için her daim gündeme gelir. bunları düşündüğün zaman zaten hiçbir yere başvurmanın anlamı yokmuş gibi oluyor. eğer başaracağına inanıyorsan kesinlikle denemelisin. ayrıca ilk seferde kazanırsın diye birşey de yok, benim birçok arkadaşım 2. hatta 3. girişlerinde kazandılar. önemli olan yılmaman, kararlılığını göstermen. ayrıca 10 kişi alınacaksa bunun 10unun da tanıdık vasıtasıyla olması gibi bir durum asla olamaz, o sebeple sen jüri karşısında farkını gösterdiğin ve etkilediğin an kaybetmek gibi bir durumun olmaz. asla moralini bozma. ben şu zamana kadar isteyip de eninde sonunda giremeyen kimseyi görmedim dışişlerine..

  umarım istediğin gibi olur gerçekten.

 5. Merhabalar..
  Ben Yurtdısında Romanyada UAİ okuyorum. Ogrenım dılım Ingılızce ve bunun yanında Rusca egıtımı alıyorum.Bulundugum konum ıtıbarıylada romencem ıyı derecede.. Ve rumelı kokenlı olduqumdan dolayı makedonca bosnakca qıbı dıllerı de max. %20 olarak bılıyorum.. sımdı benım sıze sormak ıstedıqım bı sorum olucaktı.Benım okuduqum okul 3 yıl ve 3 yıldan sonra master yapmam zorunlu yanı 3+2 sistemınde okuyorum.Turkıyede duyduqum kadarıyla 'Bolongna Sistemi' olarak qecıyormus..Ben sımdı okulumu bıtırdıkten sonra ulkemde calısmak ıstıyorum.Fakat ulkeme qeldıqım zaman ne qıbı problemlere karsılasacaqımı ınanın hıc bılmıyorum bu yuzden sayfanızı qordum ve size danışmak istedım. Lutfen benı bu konuda bılgılendırırmısınız?? Ve Ben Kucukluqumden berı Dıplomat yada Konsolos olmak ıstıyordum.. Bu konu hakkında da birikimize ihtiyacım war! Saygılarımla İyş Çalışmalar..

 6. merhabalar.. çok güzel bi yazı olmuş.. ben uluslararası ilişkiler öğrencisiyim daha doğrusu olucam, bu yıl hazırlığı bitirdim. bölümümle ilgili çok fazla bilgim yok acaba uluslararası ilişkilere karşı genel bi bilgi edinmemi sağlayacak şöyle genel kültür bilgileri içeren bir kitap var mıdır varsa önerebilir misiniz??

 7. Merhaba
  Hazırlık bitti ve fakülte için hemen ders seçimlerimi yapmam gerekiyor.ingilizcenin yanında bir yabancı dilin de olması bizim bölümümüz için avantaj fakat hangi dili seçmem gerektiği konusunda kararsız kaldım.almanca yada ispanyolca düşünüyorum.alman şirketlerinin çok sayıda olduğunu biliyorum ama ispanyolca da son zamanlarda ön planda.yardımcı olursanız sevinirim

Leave a comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s